Bezpieczna dostawa
Szybkie płatności
Przyjazna obsługa
Bezpieczna dostawa
Szybkie płatności
Przyjazna obsługa
ewodd logo
meble

Wnętrze szafy wnękowej – jak je zaprojektować, aby było funkcjonalne?

Twoje pomieszczenia mają nietypowe wymiary lub ułożenie? Jesteś osobą lubiącą niecodzienne i praktyczne rozwiązania? Zastanawiasz się jaki mebel wybrać do przechowywania ubrań? Szafa wnękowa to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wysoką funkcjonalność mebli oraz estetykę. Jednak problemem może okazać się rozplanowanie wnętrza takiej szafy. Nie wiesz jak zaplanować wnętrze szafy wnękowej? Zrozumiałe, to trudny sprawdzian nawet dla najbardziej doświadczonego architekta wnętrz. Nie załamuj jednak rąk, ten artykuł pomoże Ci w praktyczny i estetyczny sposób zaprojektować wymarzoną szafę wnękową, gdzie każda sztuka odzieży lub przedmiot znajdą swoje miejsce, a Twoje potrzeby i preferencje zostaną uwzględnione. 

Jak zaprojektować wnętrze szafy wnękowej?

Kluczem do sukcesu wygodnej i funkcjonalnej szafy wnękowej jest jej odpowiednie zaprojektowanie. Zainwestowanie czasu i energii w tą czynność odwdzięczy nam się komfortowym użytkowaniem na lata. Możesz wesprzeć się tutaj profesjonalnym architektem wnętrz lub sięgnąć po pomoc specjalistów zatrudnionych w sklepach z meblami drewnianymi na wymiar. Jednak i przy tej opcji będzie to wymagało Twojego udziału i czasu, gdyż nikt nie zna Twoich możliwości, warunków mieszkaniowych oraz potrzeb i preferencji w zakresie przechowywania i estetyki, bardziej niż Ty. Kwestii które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu wnętrza szafy na wymiar jest bez liku. By się w tym nie pogubić postaramy się to zagadnienie jak najbardziej uporządkować. 

meble

Wnętrze szafy wnękowej - podstawowe założenia

W nowych budownictwach już na ich początkowym etapie powstawania zostają uwzględnione przestrzenie i zagłębienia na szafy wnękowe. W takim wypadku odpada nam jedno początkowe założenie, które powstaje przy projektowaniu szafy wnękowej na wymiar, a mianowicie: gdzie ma się ona znajdować?

Jeżeli jednak remontujemy stare mieszkanie lub takich wnęk po prostu nie posiadamy to musimy poczynić założenia, gdzie szafa wnękowa ma się znajdować. Najlepiej wykorzystać przestrzeń pod ścianą lub w narożniku i dobudować boczną ściankę z płyty kartonowo-gipsowej. Aby takie szafy drewniane były funkcjonalne, powinny mieć głębokość przynajmniej 60 cm i co najmniej 100 cm szerokości. Im więcej miejsca – tym lepiej. 

meble

Na kolejnym etapie projektowania szafy wnękowej należy zastanowić się nad potrzebami mieszkańców odpowiadając sobie na pytania:

  • ile osób ma w niej przechowywać rzeczy?

  • ile przestrzeni potrzebujemy na odzież wiszącą długą?

  • ile przestrzeni potrzebujemy na odzież wiszącą krótką?

  • ile potrzebujemy półek na składaną odzież?

  • czy będziemy przechowywać w szafie:

    • buty,

    • bieliznę,

    • akcesoria dodatkowe takie jak: czapki, apaszki, rękawiczki, paski, krawaty, torebki,

    • artykuły gospodarstwa domowego takie jak mop, czy odkurzacz.

Od tych potrzeb zależy rozplanowanie półek, wymiarów i ilości przestrzeni oraz dodatkowego wyposażenia wnętrza szafy takiego jak: szuflady, drążki, czy kosze na prowadnicach. 

Wnętrze szafy wnękowej - wymiary wewnętrzne

Gdy już dokonaliśmy podstawowych założeń i znamy nasze potrzeby przechowywania to następnym etapem jest określenie wymiarów wewnętrznych szafy. W zależności od materiału z jakiego będą zrobione boki szafy na wymiar, jej wymiary wewnętrzne będą nieco mniejsze niż zewnętrzne. Dodatkowo decydując się na cokół zabieramy kilka centymetrów z wysokości naszych przestrzeni wewnętrznych, ale dzięki niemu stabilizujemy konstrukcję i mamy możliwość zamontowania nóżek regulacyjnych, które są bardzo przydatne gdy mamy jakieś nierówności w naszej wnęce. Należy wziąć to pod uwagę przy ustalaniu szerokości segmentów, wysokości półek i planowania drzwi przesuwnych lub tradycyjnych – uchylnych.  Aby wykorzystać ergonomicznie posiadaną przestrzeń, szafę wnękową najlepiej zrobić od sufitu do podłogi. Najczęściej jej wysokość kształtuje się w granicach od 200 cm do 250 cm. Głębokość szafy wnękowej dobrze, by wynosiła od 40 cm do 60 cm (dopuszczalna max. głębokość to nawet 110 cm), a szerokość segmentów formowała się pomiędzy 50 cm, a max. 109 cm. Przy większej szerokości segmentu półki mogą uginać się pod ciężarem ubrań i nieładnie opadać – problem ten można rozwiązać wykorzystując grubszy materiał półki. Wysokość przestrzeni między półkami jest zależna od Twoich potrzeb – funkcjonalne wysokości plasują się w granicach 35-50 cm. 

meble

Wnętrze szafy wnękowej - rozplanowanie przestrzeni wewnętrznej

Kiedy wymiary szafy zostaną określone należy rozplanować kolejno wszystkie wewnętrzne przestrzenie. Wszystko teraz zależy od gabarytów zewnętrznych szafy, im jest wyższa i szersza, tym większe możliwości daje nam jej zagospodarowanie wewnętrzne. Z reguły w centralnej części znajdują się drążki na ubrania lub sekcje z pantografem z przeznaczeniem na ubrania wiszące krótkie. Zaraz pod tymi przestrzeniami funkcjonalne są wszelkiego rodzaju szuflady i kosze lub po prostu półki na ciuchy składane. Górne partie zajmują półki do przechowywania rzeczy, które używamy bardzo rzadko lub sezonowo, albo wcale. Natomiast dolne partie szafy idealnie sprawdzą się jako przestrzenie z półkami skośnymi na buty. Części boczne szafy to najczęściej cały segment przeznaczony na ubrania wiszące długie lub rząd półek ruchomych do samodzielnego ustawienia wymaganej w danej chwili wysokości przestrzeni.  Finalnie, by móc praktycznie zaprojektować szafę należy poznać jeszcze kilka parametrów technicznych poniższych komponentów szaf. 

Szuflady i kosze do szafy wnękowej

Szuflady najlepiej sprawdzą się w dolnej części szafy. Projektując je zwróć uwagę na ich głębokość i sposób montowania frontów, zwłaszcza gdy projektujesz szafę samodzielnie w konfiguratorze mebli na wymiar online. Pamiętaj, że cała szuflada nie może być głębsza niż półka, fronty nie mogą poza nią wystawać, a drzwi uchylne czy przesuwne muszą być tak zaprojektowane, by mogła się ona swobodnie wysuwać. Wspominamy o tym ponieważ jest to częsty błąd popełniany na etapie projektowym, trudny do naprawienia po wyprodukowaniu mebla i uniemożliwiający późniejsze korzystanie z szuflady. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z producentami posiadającymi doświadczenie w tych kwestiach.  Szuflady i kosze w szafie wnękowej są bardzo praktyczne i pięknie uporządkują garderobę intymną: bieliznę, rajstopy, czy skarpetki. Doskonale też sprawdzą się jako miejsce do przechowywania posegregowanych wszelkiego rodzaju dodatków oraz akcesoriów. Standardowa, praktyczna wysokość szuflad wynosi 30 cm, natomiast idealna szerokość to już kwestia indywidualna.

Drążki do szafy wnękowej

Powyżej szuflad dobrze jest umieścić drążki na krótszą i dłuższą odzież. Już wiemy, że nie powinny mieć szerokości większej niż 109 cm ze względu na możliwość ich uginania się. Teraz, aby swobodnie powiesić na nich wieszaki, sugerujemy by zamontować je w odległości co najmniej 6 cm od górnej półki. Natomiast przestrzeń jaką powinny mieć poniżej, zależy już od długości ubrań które chcemy powiesić. Przyjmujemy, że ubrania krótsze (koszule, marynarki, swetry) potrzebują od 100 cm do 120 cm wysokości, a ubrania dłuższe (sukienki, płaszcze, spodnie) od 140 cm do 170 cm wysokości. Praktycznym rozwiązaniem dla osób posiadających dużą ilość ubrań wiszących jest umieszczenie jednego drążka nad drugim i optymalne wykorzystanie posiadanej górnej przestrzeni. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku tak zwany pantograf, który ułatwi ściągnięcie ubrań z wysokości do której nie sięgamy. 

meble

Półki - organizacja ubrań w szafie wnękowej

Obok lub powyżej drążków świetnie plasują się półki na ubrania składane lub przedmioty o większych gabarytach. Przyjmujemy jak w przypadku drążków, że ich szerokość nie powinna być większa niż 109 cm, a odległość pomiędzy półkami w zależności od tego, czy są na linii wzroku, czy u samej góry powinna się kształtować pomiędzy 20 cm, a 50 cm. Półki mieszczące się niżej to doskonała opcja na bluzki, podkoszulki i swetry, a półki na samej górze to miejsce na przechowywanie przedmiotów o większych gabarytach lub charakterystycznej sezonowości. Nie zapominajmy także o wysokiej na 180 cm i wąskiej na 20 cm do 40 cm przestrzeni z boku szafy, dedykowanej na urządzenia gospodarcze typu: mop, szczotka, suszarka na ubrania lub odkurzacz. Ułatwi nam ona przechowywanie przedmiotów gospodarczych, których nie chcemy pokazywać na zewnątrz. 

Kolejnym wygodnym sposobem nie tylko na przechowywanie, ale również zyskanie dodatkowego blatu jest półka tackowa. Możesz ją wysuwać gdy jest potrzebna i chować gdy jej nie używasz. Jest to dość powszechne rozwiązanie do szaf wnękowych jako meble do pomieszczeń gospodarczych lub łazienkach. 

Oświetlenie LED - światło w szafie to podstawa

Zwróćmy także uwagę na elementy dodatkowe wyposażenia szafy wnękowej, które nie tylko upiększą i upraktycznią nam przechowywanie, ale także będą pełnić dodatkowe funkcje takie jak: 

  • powiększającą przestrzeń, gdy wykonamy drzwi zewnętrzne z lustrem na całej powierzchni,

  • rozjaśniającą, gdy zainstalujemy zewnętrznie oświetlenie LED,

  • praktyczną, gdy w najczęściej używanych przestrzeniach wewnętrznych szafy umieścimy oświetlenie LED.  

Fronty szafy wnękowej

Dosłownie zamykając temat szafy wnękowej, czyli wybierając jej fronty należy kierować się zarówno estetyką – dobrze by współgrały ze stylem pomieszczenia – jak również ich praktycznością. Drzwi przesuwne sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach gdzie nie ma możliwości swobodnego otwierania drzwi tradycyjnych.  Z warstwy estetycznej ważne, by szafa wnękowa była zrobiona z wysokiej jakości materiału dopasowanego do wyposażenia wnętrza. Zainwestowanie w trwały i jednolity materiał MDF laminowany w kolorze szarym lub białym, czy MDF lakierowany w każdym wybranym kolorze z palety RAL to dobry pomysł do wnętrz w nowoczesnym i klasycznym stylu. Natomiast szafa wnękowa z MDF fornirowanego, sklejki, czy naturalnego drewna to znów dobre wyjście dla miłośników stylu skandynawskiego lub japandi. Najczęstszy materiał wybierany przez konsumentów to płyta wiórowa w dowolnym wybarwieniu, z której wykonana jest rama szafy, a drzwi z nieco droższych i trwalszych materiałów, np. tych lakierowanych. Projektując szafę pamiętaj, że fronty mogą być zewnętrzne, jak i wewnętrzne, otwierane na lewo lub prawo, w dół lub do góry. Możesz zaprojektować szufladę, czy klapę za drzwiami, a wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił Ci podstawowe założenia projektowania szafy wnękowej. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zaprojektować wnętrze szafy, z naszymi radami zaplanowanie funkcjonalnego wnętrza szafy powinno być o wiele prostsze. Z pomocą przychodzi też konfigurator mebli online Ewodd, gdzie w kilku prostych krokach zaprojektujesz swoją szafę marzeń!

Sprawdź nasz poprzedni wpis – Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Zostaw komentarz:

Jak o nas mówią?

Zobacz opinie o nas

Doskonała
Na podstawie 4 opinii
Katarzyna Nowak
Katarzyna Nowak
2023-10-13
Super jakość, profesjonalna obsługa, idealne produkty i fantastyczny pomysł z konfiguratorem mebli online! Polecam i sama na pewno wrócę po kolejne mebelki.🩷
Piotr Piecuch
Piotr Piecuch
2023-09-12
Polecam
Armanem
Armanem
2023-09-12
Świetna firma, polecam
Rafał Ciastoń
Rafał Ciastoń
2023-09-12
Rzetelna firma. Zakupiłem pułki i były naprawdę dobrze wykonane. Polecam